x
  PRODUKTY ARTYKUŁY PODSTRONY

  Reklama w przestrzeni publicznej – co, gdzie, jak

  Nie brakuje najróżniejszych, często bardzo zaskakujących, regulacji prawnych dotyczących miejsc, w których można postawić reklamę zewnętrzną. Z oczywistych przyczyn nie wymienimy tu wszystkich nakazów i zakazów. Ale podpowiemy – gdzie ich szukać oraz na co zwracać szczególną uwagę.

  Reklamy można umieszczać na fasadach wielorodzinnych budynków mieszkalnych, ale pod warunkiem, że nie będą ograniczać dziennego oświetlenia mieszkań. Natomiast reklamy przy drodze krajowej poza terenem zabudowanym muszą znajdować się minimum 25 metrów od zewnętrznej krawędzi jezdni drogi publicznej.

  Nie brakuje najróżniejszych, często bardzo zaskakujących, regulacji prawnych dotyczących miejsc, w których można postawić reklamę zewnętrzną. Z oczywistych przyczyn nie wymienimy tu wszystkich nakazów i zakazów. Ale podpowiemy – gdzie ich szukać oraz na co zwracać szczególną uwagę.

  Ministerstwo Rozwoju w poradniku dedykowanym przedsiębiorcom (opublikowanym na biznes.gov.pl) podkreśla wagę reklamy, ale jednocześnie przypomina o obowiązku respektowania ograniczeń wynikających z przepisów ogólnokrajowych i tych lokalnych. Większość tych regulacji znajduje się w wymienionych niżej czterech ustawach:

  Oprócz tego obowiązkowo należy zapoznać się z prawem lokalnym. Samorządy na podstawie ustawy krajobrazowej mają prawo do samodzielnego decydowania o możliwościach prawnych dotyczących reklamy zewnętrznej. Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ.

  Zabytki to szczególnie wrażliwy temat w kontekście umieszczania bannerów, billboardów czy innych form reklamy zewnętrznej. Wymagane jest do tego najczęściej uzyskanie pozwolenia konserwatora zabytków. Umieszczanie na obiekcie wpisanym do rejestru zabytków, reklam oraz napisów bez pozwolenia, podlega karze grzywny (art. 118 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami).

  O tym, że wszelkie inne reklamy zewnętrzne montowane na budynkach nie wymagają uzyskiwania szczególnych pozwoleń (w tym przede wszystkim pozwolenia na budowę) piszemy w tym tekście.

  Wspomniane wcześniej zasłanianie okien nośnikami reklamowymi reguluje rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych, w brzmieniu nadanym rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 27 listopada 2009 r. Rozporządzenie mówi, że reklamy można umieszczać na fasadach wielorodzinnych budynków mieszkalnych, pod warunkiem, że nie będą ograniczać dziennego oświetlenia mieszkań. Mogą więc wisieć na ścianach bez okien, na oknach klatek schodowych lub lokali użytkowych, a także w czasie remontów na elewacji budynku.

  A reklamy przy drogach? Tu wszystko określone jest dość szczegółowe w ustawie o drogach publicznych. Minimalne odległości obiektów budowlanych, w tym tablic reklamowych, od zewnętrznej krawędzi jezdni drogi publicznej określa art. 43 ust. 1 tej ustawy. I tak powyższe minimalne odległości to:

  - dla autostrad: na terenie zabudowy 30 m, poza terenem zabudowy – 50 m,
  - dla dróg krajowych: na terenie zabudowanym – 10 m, poza ternem zabudowanym – 25 m,
  - dla dróg ekspresowych: na terenie zabudowy – 20 m, poza ternem zabudowanym – 40 m,
  - dla dróg wojewódzkich i powiatowych: na terenie zabudowy – 8 m, poza ternem zabudowanym – 20 m,
  - dla dróg gminnych: 6 m, poza ternem zabudowanym – 15 m.

  Tablice nie mogą oślepiać kierowców ani wprowadzać ich w błąd, na przykład poprzez zastosowanie kolorystyki zbliżonej do tej stosowanej w znakach drogowych.

  Przy pisaniu powyższego tekstu korzystałem m.in. z portalu Ministerstwa Rozwoju www.biznes.gov.pl.

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Serwis zenit24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

  Ten wpis nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!

  Przed dodaniem komentarza upewnij się czy wypełnione są wszystkie pola

  do góry strony