x
  PRODUKTY ARTYKUŁY PODSTRONY

  O czcionce słów kilka, bo jednak ma znaczenie

  Czcionka może zadziałać na człowieka podobnie jak kolory. Może pobudzić, ale może też uspokoić. Czcionką można pokazać dominację i siłę (sprawdzi się na reklamie siłowni), ale też delikatność, subtelność (cenione w salonach SPA).

  Najbardziej znienawidzona czcionka świata! Wiecie o czym mowa? Oczywiście o Comic Sans. Tę czcionkę stworzono (odwzorowując pismo odręczne stosowane w komiksach) na konkurs dotyczący aplikacji dla dzieci, ale szybko stała się bardzo popularna (duża rolę odgrywała w systemie Windows 95). Jest zresztą popularna do dziś. Przez lata wykorzystywano ją nawet w dokumentach biznesowych. Dlaczego została znienawidzona przez wielu? Przez przesadną popularność właśnie. Tak to już bywa. Kilkanaście lat temu małżeństwo projektantów z USA, Dave i Holly Combs, założyło stowarzyszenie przeciwników tej czcionki, nawołujące do wyeliminowania jej z programów komputerowych. Z drugiej strony Brytyjskie Towarzystwo Dysleksji podobno stwierdziło kiedyś, że czcionka ta jest przyjazna dzieciom z problemami w czytaniu.

  Czy słusznie jest krytykowana? Kwestia gustu. Tego nie oceniamy. Ale mimo wszystko radzimy nie stosować jej na reklamach Waszych sklepów czy punktów usługowych :)

  A jaką czcionkę wybrać? Czy to w ogóle ma jakiekolwiek znaczenie? Okazuje się, że ogromne. Są badania, które to potwierdzają. Dziś o czcionkach, ale przypominamy, że nie mniejsze znaczenie mają wybrane kolory. Zachęcamy do lektury wpisu Psychologia kolorów, czyli w jakim kolorze szyld i baner?

  Czcionka może działać na człowieka podobnie jak kolory. Może pobudzić, ale może też uspokoić. Czcionką można pokazać dominację i siłę (sprawdzi się na reklamie siłowni), ale też delikatność, subtelność (cenione w salonach SPA). Czcionka może Cię nastawić pozytywnie lub negatywnie. Wybierając czcionkę decydujemy, jak długo odbiorca będzie daną treść czytał. Czy w ogóle będzie to robił?

  Psychologowie twierdzą, że bliższe nam stają się informacja łatwo czytelne. Czujemy, że są na wyciągnięcie ręki, więc są skierowane do nas. Jako obiekty odległe, niedostępne, trudne – odbieramy wszystkie te, z których identyfikacją mamy problem, choćby przez ułamek sekundy. Najpierw nasze oko, a potem umysł (podświadomie dla nas) negują to miejsce lub tę sytuację. Dlatego kiedy zastanawiamy się, czy wybrać czcionkę "artystyczną", czy może coś bliżej standardu, bardziej skłaniamy się ku drugiemu rozwiązaniu. Co nie znaczy, że nie można "pokombinować". Uspokajające litery w przyjemnym błękicie na pewno sprawdzą się na drzwiach gabinetu stomatologicznego.

  Oczywiście gotowej recepty nie ma. Jest coś innego - profesjonalne doradztwo ekspertów w każdym indywidualnym przypadku. W naszej firmie ekspertów nie brakuje – zapraszamy do współpracy.

  A co możemy polecić tu i teraz? Na pewno klasykę, żeby nie powiedzieć prostotę. Czemu nie skorzystać z rozwiązań już sprawdzonych? Czy wiedzieliście, że czcionka Helvetica (która ma już ponad 60 lat) była, a nawet wciąż jest stosowana w logach i reklamach największych firm na świecie, takich jak Microsoft, Lufthansa, Panasonic. Tą drogą poszły oczywiście setki tysięcy, jeśli nie miliony mniejszych firm.

  A na koniec ciekawostka – niezwiązana już z czcionką w reklamie, ale pracą biurową. Pewien nastolatek z USA wyliczył, że gdyby wszystkie urzędowe dokumenty w kraju drukowane były węższą czcionką Garamond, zamiast obecnie stosowanej Times New Roman, państwo zaoszczędziłoby rocznie 200 milionów dolarów. Nastolatek argumentuje to oszczędnością tuszu i papieru. Podobne badania przeprowadził kiedyś znany portal Printer.com – podobno zamiana czcionki Arial na zbliżoną w wyglądzie Centrury Gothic to oszczędność aż 31% tuszu. 

  Może przyda się w pracach biurowych:)

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Serwis zenit24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

  Ten wpis nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!

  Przed dodaniem komentarza upewnij się czy wypełnione są wszystkie pola

  do góry strony