x
  PRODUKTY ARTYKUŁY PODSTRONY

  Kilka reguł budowania reklamy na szyldzie, bannerze, menuboardzie.

  Z punktu widzenia odbiorcy:

  Nie analizujemy szyldów czy bannerów centymetr po centymetrze. Po prostu rzucamy okiem, bo musimy. Przecież nie jest tak, że szukamy reklamy czy chcemy się jej przyjrzeć. Po prostu na nią trafiamy. I od tego trwającego ułamek sekundy "rzutu" okiem zależy to - czy przyjrzymy się jej dokładnie, czy zainteresujemy się jej treścią, a finalnie usługami lub towarem, która te reklama promuje.

  Z punktu widzenia dostawcy (towaru czy usługi):

  Mówimy tu oczywiście o reklamie "ulicznej" i kontaktem z przechodniem, przypadkowym klientem. Jak więc stworzyć reklamę, która przyciągnie? Kolorem (o tym pisaliśmy tydzień temu), estetyką (o tym dwa tygodnie temu), całokształtem - o tym dzisiaj!

  Psycholodzy mówią o trzech regułach - równowagi, wspomnianego już przez nasz rzutu oka oraz ruchu. Tak nasz mózg postrzega widziane obrazy i tak też warto konstruować wszelkie ilustracje. Szczególnie takie, na które odbiorca poświęca z zasady tylko sekundę. A może poświęci więcej?

  Reguła równowagi mówi o tym (dość przewrotnie), że centralny punkt optyczny obrazu nie mieści się centralnie – a więc pośrodku. Oczy odbiorcy w trakcie pobieżnego kontaktu z treścią zatrzymają się na punkcie zlokalizowanym w jednej trzeciej odległości od góry. To w tym miejscu umieszczamy coś co ma przykuć uwagę. Świetną ilustrację, logo, a może hasło?

  Nasz mózg generalnie lubi prawą stronę, co potwierdza opracowana przez psychologów kolejna zasada – rzutu oka. Wiemy już, że potencjalny klient na reklamę poświęci sekundę lub dwie (i to dość niechętnie), więc nie możemy całej przestrzeni reklamowej zająć tekstem lub zdjęciami. Badania naukowe donoszą, że odbiorca reklamy w przypadku plakatu czy billboardu, szczególnie dużych rozmiarów, koncentruje się na zaledwie 10% tejże powierzchni.

  Tak więc oko czytelnika po napotkaniu miejsca centralnego (które centralnie położone nie jest) ruszy w prawą stronę. Kolejne ważne elementy reklamy powinny znajdować się w prawym górnym rogu.

  Ale tu już przechodzimy do zasady numer 3 – zasady ruchu. Czyli naprowadzajmy odbiorcę naszej reklamy na jej poszczególne elementy. Wiemy już, gdzie rzucił okiem. Więc droga z tego miejsca powinna być już jasna. Najprostszym rozwiązaniem są strzałki, palce wskazujące lub hasła. Ale wiemy przecież, że kluczem do wyróżniającej się reklamy jest kreatywność. I łamanie zasad.

  Nawet tych, które opisaliśmy powyżej.

  1Komentarze

  dodaj komentarz

  Serwis zenit24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

  Przed dodaniem komentarza upewnij się czy wypełnione są wszystkie pola

  do góry strony